Miernik wibracji

Instalacje przemysłowe w większości wyposażone są w układy mechaniczne. Aby działały sprawnie i podczas funkcjonowania nie stanowiły zagrożenia dla pracowników, konieczna jest stała kontrola ich pracy przy użyciu specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Do tego celu służą m.in. mierniki drgań.

Wpływ drgań na bezpieczeństwo pracowników

Drgania mechaniczne to zmiany cząstek w ośrodku sprężystym względem położenia równowagi. Wskutek tych procesów wielkości fizyczne stają się zmienne w czasie. Wibracje występują zarówno w maszynach, jak i na liniach produkcyjnych. Ich intensywność może wpłynąć nie tylko na działanie urządzeń, ale stanowić zagrożenie także dla zdrowia pracujących z nimi osób. Dlatego tak ważne jest wyposażenie diagnostyczne, zwłaszcza w mierniki drgań.

O konieczności stosowania mierników drgań mówią obowiązujące przepisy dotyczące ochrony i bezpieczeństwa zatrudnionych. Zbyt duża intensywność wstrząsów przenoszonych na kończyny i ciało zwiększa ryzyko urazów i występowania dolegliwości układu nerwowego, kostnego oraz naczyniowego.

Gdzie stosowane są mierniki wibracji?

Mierniki wibracji to urządzenia powszechnie stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu. Wysokie ryzyko narażenia na niekorzystne działanie drgań mechanicznych występuje m.in. w przetwórstwie, branży budowlanej i wydobywczej, transporcie i gospodarce magazynowej. Zadaniem urządzeń pomiarowych jest stałe kontrolowanie natężenia drgań. Dzięki temu możliwe jest utrzymywanie przepisowej normy i zabezpieczenie pracowników przed niepożądanymi skutkami pracy w trudnych warunkach.

Odpowiednio dobrany przyrząd do pomiaru wibracji to gwarancja właściwych i powtarzalnych pomiarów, dzięki czemu analiza wyników i wykrycie drgań staje się miarodajne. Najpopularniejsze mierniki drgań to wibrometry laserowe i mierniki z przetwornikiem piezoelektrycznym.

Wibrometry laserowe

Laserowe mierniki drgań do pomiaru wykorzystują wiązki lasera odbijające się od badanego elementu sygnałem referencyjnym. Podczas mierzenia poziomu wibracji wykorzystane zostaje zjawisko Dopplera: w trakcie ruchu badanego elementu częstotliwość światła ulega zmianie. Ten typ mierników umożliwia bezdotykowe zbieranie pomiarów, co ułatwia działanie w przypadku elementów ruchomych. Wibrometry laserowe sprawdzają się podczas kontroli trudno dostępnych miejsc. Niezawodnie działają również na dużą odległość.

Mierniki wibracji z przetwornikiem piezoelektrycznym

Wibrometry tego typu wykorzystują podczas pomiaru akcelerometr mierzący przyspieszenie. Specjalne piezoelektryczne czujniki przewodowe montowane są na danym urządzeniu lub maszynie, co umożliwia precyzyjne określenie poziomu drgań.

Mierzące poziom wibracji elementy zbudowane są z takich materiałów jak ferroelektryka, płytka kwarcowa, czy spiek ceramiczny i podczas pomiaru wykorzystują zjawisko odkształcenia sprężystego kryształu. Wskutek tego na powierzchni powstają ładunki elektryczne.

Niektóre modele mierników wibracji wyposażone są w sondę magnetyczną, która umożliwia kontaktowe badanie poszczególnych elementów maszyn.

Wyników 1 - 3 z 3

Kalibrator wibrometrów HD2060

• Dwie częstotliwości drgań: - 15.915 Hz | 1 m/s² lub 0,1 g - 159.155 Hz | 10 m/s² i 1 g • Niski poziom zniekształceń, niezależnie od masy przetwornika • Podświetlany wyświetlacz ze wskazaniem stabilizacji na nastawionym poziomie • Wewnętrzny akumula

Szczegółowe dane techniczne...

Wibrometr HD2030

4-kanałowy analizator wibracji do akcelerometrów typu IEPE
Pamięć 8MB, rejestracja danych, analiza widma w czasie rzeczywistym, w pasmach oktawowych
0.5Hz…2kHz i tercjowych 0.3Hz…3.2kHz. Zakres pomiarowy 110dB, zakres liniowości 80dB.
Zgodny z normami ISO8041, ISO2631, ISO5349,...

Szczegółowe dane techniczne...

Wibrometr HD2070

3-kanałowy analizator wibracji do akcelerometrów typu IEPE
Pamięć 8MB, rejestracja danych, analiza widma w czasie rzeczywistym, w pasmach oktawowych
0.5Hz…2kHz i tercjowych 0.3Hz…3.2kHz. Zakres pomiarowy 110dB, zakres liniowości 80dB.
Zgodny z normami

Szczegółowe dane techniczne...