Rurki Prandtla

Rurki Prandtla to przyrządy pomiarowe służące do kontrolowania prędkości przepływu. Pomiaru dokonują poprzez mierzenie ciśnienia w przepływającej cieczy lub gazie. Rurki Prandtla składają się z dwóch osadzonych w sobie rurek. Część końcowa, zwana także głowicą jest wygięta pod kątem prosty w taki sposób, by mogła zostać zwrócona czołem w kierunku dopływającego powietrza po umieszczeniu wewnątrz kanału. Ciśnienie całkowite przekazywane jest przez otwór czołowy głowicy. Z kolei zadaniem otworów umieszczonych na obwodzie urządzenia jest przekazywanie ciśnienia statycznego. Obydwa sygnały są wprowadzane do króćców podłączonych na drugim końcu rurki. Po umieszczeniu urządzenia wewnątrz kanału czołem w kierunku źródła dopływu płynu możliwe jest dokonanie pomiaru jego prędkości. Zawarty w nim manometr wskaże ciśnienie dynamiczne i na jego podstawie określi prędkość przepływu.

Statyczne rurki Pitota

Rurki Prandtla to rozwiązanie wywodzące się ze statycznej rurki Pitota. Służą one do pomiaru ciśnienia całkowitego oraz prędkości przepływu cieczy.   

Obydwa rozwiązania są powszechnie wykorzystywane m.in. w kontrolowaniu systemów klimatyzacyjno-wentylacyjnych, procesów technologicznych, pomiarów badawczych, regulacji wymienników ciepła oraz kontroli sprawności spalania. Solidna konstrukcja urządzeń zapewnia możliwość pracy w trudnych warunkach, nawet do  100°C. Dzięki możliwej regulacji długości praca z urządzeniem jest prostsza i pozwala na łatwiejsze dotarcie do trudnodostępnych miejsc. Producenci oferują także kompatybilność ze wszystkimi mikrometrami oraz możliwość wykorzystania sekcji teleskopów jako markerów głębokości.  

Wyników 1 - 10 z 10